Aktualności

Para buuuch, wręgi w ruch…

We środę odbyło się kolejne spotkanie z mediami na Zaruskim. Po niemal dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie znów było co oglądać.

Firma szkutnicza Complex Jacht pełną parą kończy naprawę i wymianę zładu jednostki. Sformułowanie “pełną parą” jest tu wybitnie na miejscu, bo od kilku dni wymieniane są ostatnie wręgi nawisu rufowego, których kształt wymaga żmudnego profilowania drewna przy wykorzystaniu pary technicznej. I choć jest to precyzyjna i wymagająca czasu robota (drewno jest najpierw kilka godzin parowane, potem musi kilka godzin schnąć), prace widocznie posuwają się na przód i już widać metę tego etapu.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni szkutnicy spodziewają się całkowicie zakończyć pace nad zładem Żaglowca i rozpocząć wymianę poszycia oraz budowanie nowego pokładu. Będzie to bodaj najbardziej widowiskowa część remontu kadłuba, bo niemal każdego dnia będzie nam przybywać “nowego Zaruskiego”, widocznego gołym okiem. Wymiana planek poszycia i budowa pokładu, to prace wykorzystujące prosty i stosunkowo lekki materiał, którego montaż nie nastręcza większych trudności.

Równolegle postępują roboty wykończeniowe – szlifowanie, konserwacja i malowanie nowych elementów zładu. Na zdjęciach zobaczycie też efekty prac ślusarskich – wymienione i naprawione stalowe wręgi i wzdłużniki.
Ruszyła także budowa masztów i drzewc ruchomych. Mieliśmy wczoraj okazję oglądać niemal gotowy bom foka (przed lakierowaniem i montażem okuć) oraz końcowe prace nad bomem bezana. Jeszcze we wrześniu rozpocznie się budowa największych elementów – kolumn masztów. Wygląda więc na to, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Armator jednostki także nie zasypia gruszek w popiele, tylko już przygotowuje kolejne zamówienia – na wykonanie siłowni i pierwsze przymiarki do przetargu na wybudowę wnętrza wraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami. Do planowanego terminu wodowania pozostało pozornie sporo czasu, ale w kontekście ilości prac jakie pozostały do wykonania, nie ma go nadto.
Teraz wszyscy razem trzymajmy kciuki za aurę – oby jesienne chłody i zimowe mrozy przyszły jak najpóźniej!

Pozdrawiam, Krzysztof Dębski, koordynator projektu

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo