Aktualności

Wiosenne kształty Zaruskiego

Po raz kolejny spotkaliśmy się z mediami w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Od ostatniej wizyty minęło zaledwie kilka tygodni, a kadłub Zaruskiego wygląda już inaczej.

Teraz gdy dopisuje pogoda prace nabrały tempa. Żaglowiec ma już nowy dziób (wymieniona został dziobnica, wzmocnienia dziobowe, pierwszy pokładnik i wręg oraz pierwsze planki poszycia). Wymieniona jest też belka nawisu rufowego, kilka wręgów, denników. GSR przeprowadziła piaskowanie i konserwację stalowych wręgów wewnątrz kadłuba, wykonała węzłówki i szpilki do mocowania elementów rufy oraz dziobu.

Generał zyskał nową dziobnicę

Generał zyskał nową dziobnicęEkipa remontowa została powiększona i obecnie na kadłubie pracuje już 7 osób. Sukcesywnie przyjeżdżają dostawy drewna, prefabrykowane są dalsze elementy. Teraz gdy najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne fragmenty kadłuba (dziób i rufa) zostały naprawione, prace nabiorą rozpędu i praktycznie z tygodnia na tydzień Zaruski będzie się zmieniał, zyskując nowe oblicze. Prace remontowe w odcinkach burtowych są łatwiejsze i mniej czasochłonne, więc można się spodziewać że szybko będą postępowały. Armator także nie próżnuje – właśnie kończymy postępowanie mające wyłonić dostawcę masztów i drzewc ruchomych dla jednostki. Przygotowujemy się także do przetargu na wykonanie siłowni. Jeśli dopisze pogoda i nie pojawią się niespodzianki, to wraz z zakończeniem remontu kadłuba zamknięty zostanie proces przygotowań do jego wodowania.

Nowe klejone wręgi

Nowe klejone wręgiMiło nam było wczoraj obserwować ożywione reakcje dziennikarzy i zaprzyjaźnionych z projektem mediów, którzy z zadowoleniem oglądali nowe fragmenty kadłuba, a szef ekipy szkutników Sebastian Kulling ledwie nadążał z odpowiedziami na wszystkie pytania. Krótko mówiąc na Zaruskim jest już wiosna, a remont idzie pełną parą. Takiego Zaruskiego już dawno nie widzieliście, a będzie jeszcze lepiej.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo