Aktualności

Udany początek sezonu – Zaruski na targach “Wiatr i Woda”

W miniony weekend odbyły się długo zapowiadane targi “Wiatr i Woda” w Warszawie. Z projektem “Gdańsk ratuje Żaglowiec” byliśmy tam już po raz drugi.

Gościny udzielił nam organizator imprezy, firma Murator EXPO.
Po raz kolejny “Wiatr i Woda” dały dowód temu, że mają ambicje być najważniejszą imprezą targową branży wodnej w Polsce. Wśród wystawców bogato reprezentowane były niemal wszystkie dziedziny wodniackiej rekreacji, sportów i hobby, od wędkarstwa, przez sporty motorowodne, żeglarstwo i nurkowanie, aż po usługi turystyczne, szkoleniowe i czarterowe. Nie zabrakło także ciekawych prezentacji, plebiscytów oraz spotkań z ważnymi dla tych dziedzin ludźmi. Po raz kolejny zaprezentowaliśmy projekt odbudowy s/y “Generał Zaruski”. Szczególnie miło było nam spotykać ludzi, którzy pływali na Zaruskim, którzy darzą go sentymentem i są żywo zainteresowani jego aktualnym stanem oraz przyszłością. Tym spotkaniom towarzyszyły relacje z rejsów, wspomnienia i deklaracje poparcia, poparte zasileniem skarbony zbiórki publicznej na odbudowę żaglowca. Każdy z darczyńców otrzymywał od nas honorową wlepkę “Ratuję Żaglowiec”, plakat, folder, a także drobne upominki przygotowane przez Biuro Prezydenta Gdańska ds. Promocji Miasta.

Nie lada gratką było spotkanie z Marianem Kohnke, który na Zaruskim pełnił funkcję bosmana w latach ‘86-’95. Mieliśmy między innymi okazję usłyszeć elektryzującą relację z rejsu, podczas którego złamał się grotmaszt. Wszystkie te spotkania utwierdziły nas w przekonaniu, że odbudowa Zaruskiego i ponowne wyprowadzenie go na morze, jest sprawą niezmiernie ważną. Generał jest wspólnym dobrem kilku pokoleń Polaków, tych które stanęły na jego pokładzie w przeszłości i tych, które poznają go w następnych rejsach.

Marian Kohnke opowiada o rejsie

Marian Kohnke opowiada o rejsieUdanie pojawiliśmy się w towarzystwie Mateusza Kusznierewicza, który jako Morski Ambasador Gdańska podczas sobotniej prezentacji na scenie głównej opowiedział o projekcie ratowania żaglowca, planach jego przyszłej eksploatacji i misji edukacji morskiej polskiej młodzieży. W finale Mateusz zaprosił chętnych do udziału w mini-turnieju przeciągania liny, do czego posłużył oryginalny szot z żaglowca oraz kawałki zdemontowanych podczas remontu planek. W tych inscenizowanych warunkach każdy mógł wejść na “pokład” Zaruskiego i stoczyć pojedynek z żeglarskim mistrzem olimpijskim.

Mateusz Kusznierewicz, Ambasador ds. Morskich Miasta Gdańska

Mateusz Kusznierewicz, Ambasador ds. Morskich Miasta GdańskaUdział Zaruskiego w tej imprezie był możliwy dzięki pomocy młodzieży ze Stowarzyszenia “Edukacja pod Żaglami”. Nasi młodzi przyjaciele przygotowali i prowadzili stoisko, udzielali informacji, zachęcali do wsparcia oraz asystowali podczas prezentacji. Dzięki Monice, Agnieszce, Tomkowi, Marcinowi, Oli i innym idea odbudowy “Zaruskiego” zyskała należytą oprawę i asystę.

Tym samym rozpoczęliśmy kolejny sezon promocji projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”, przygotowane materiały zdały egzamin i już szykujemy się do następnych imprez. Będziemy Was o nich informować na bieżąco.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo