Aktualności

Letnie akcje “Generała Zaruskiego”

Mimo wakacji projekt “Gdańsk ratuje żaglowiec” jest cały czas realizowany. Letnie imprezy, odbywające się w Trójmieście sprzyjają promocji idei odbudowy legendy polskiego żeglarstwa.

» III Festiwal Rzeźby z piasku
Po raz trzeci na plaży w Jelitkowie można zobaczyć wspaniałe rzeźby z piasku, wykonane przez 32 artystów z całego świata w ramach III Festiwalu rzeźby w piasku. W ciągu 10 dni pleneru artyści użyli 3000 ton piasku, a Ratusz Głównego Miasta osiągnął 6 metrów wysokości. Wśród 15 piaskowych kopii najpiękniejszych gdańskich zabytków, prawie 4 tysiące osób (które przyszły na otwarcie wystawy) miały okazję podziwiać rzeźbę przedstawiającą legendarny gdański żaglowiec s/y Generał Zaruski. Rzeźba jest efektem pracy zbiorowej, ale największy w nią wkład miała młoda gdańska rzeźbiarka, Adriana Majdzińska. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że sylwetka jachtu została w piasku odtworzona z niemal pełnym ożaglowaniem, co wydaje się przeczyć prawom fizyki.
Rzeźbiarzom składamy wyrazy uznania, a wszystkich chętnych do podziwiania piaskowych arcydzieł, zapraszamy na plażę w Jelitkowie. Wystawa potrwa do końca wakacji, a odwiedzający ją mieszkańcy gdańska i turyści mają możliwość zapoznać się z projektem odbudowy gdańskiego żaglowca i wesprzeć ten szczytny cel.

» Szanty pod Żurawiem
W terminie 9-10 lipca na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja imprezy “Szanty pod Żurawiem”. Tegoroczna edycja będzie podwójnie wyjątkowa. Głównym powodem jest 10-lecie Festiwalu, a przysłowiową wisienką na torcie będzie “Party Zaruski”. Hall i przedproże biur “Gdańsk 2016″ będzie gościć czołówkę polskie sceny muzyki morza oraz żeglarskie znakomitości na czele z
Komandorem “Baltic Sail” Mateuszem Kusznierewiczem. W jego programie przewiduje się prezentację projektu odbudowy żaglowca “Generał Zaruski” oraz projektu płyty koncertowej z której pełny dochód zostanie przeznaczony na wsparcie tej wspaniałej akcji. Część artystyczna “Zaruski Party” to już tradycja i znak firmowy “Szant pod Żurawiem” czyli “Szanty i jazz” w których usłyszymy Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego, Detko Band, Klang i Waldemara Mieczkowskiego.

» The Tall Ship's Races
W miniony weekend Trójmiasto było światową stolicą żeglarstwa. Do Gdyni na spektakularną imprezę The Tall Ships’ Races przypłynęły najokazalsze żaglowce świata. Nie zabrakło tam także s/y Generał Zaruski. Oczywiście w ideowej, duchowej postaci. Turyści odwiedzający stoisko promujące ideę odbudowy legendarnego gdańskiego żaglowca, mogli zapoznać się z programem jego rewitalizacji oraz wesprzeć materialnie ten ambitny projekt. Grupa oddanych sprawie wolontariuszy rozdała tysiące ulotek (w języku polskim i angielskim) oraz plakatów, a do skarbonki projektu wpłynęło ok. 3000zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Mieliśmy także okazję spotkać dawnych załogantów s/y Generał Zaruski, wysłuchać wspomnień i otrzymać pamiątkowe fotografie, które trafią do naszej galerii. Impreza po raz kolejny pokazała, że gdańszczanie oraz turyści są żywo zainteresowani ideą odbudowy żaglowca i aktywnie ją wspierają.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo