Aktualności

“Generał Zaruski” w Warszawie

Stowarzyszenie Edukacja pod Żaglami - partner MOSiR w odbudowie “Generała Zaruskiego”, jak co roku wzięło czynny udział w Pikniku Naukowym, organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

Wolontariusze Stowarzyszenia opowiadali między innymi o historii żaglowca “Generał Zaruski”. Zbierali też fundusze na odbudowę i prezentowali różne oryginalne elementy wyposażenia statku: kompas, bloki, dzwon oraz windę kotwiczną, za pomocą której najmłodsi uczestnicy pikniku wybierali ciężką kotwicę admiralicji z jeziorka na Podzamczu.

Stowarzyszenie przygotowało całą gamę morskich atrakcji, m.in. tłumaczyli jak działa sekstant, opowiadali o prowadzeniu nawigacji, pokazywali jak stawia się żagle rejowe. Jedną z największych atrakcji była ciężka dębowa belka, którą chętni podnosili z dwóch końców za pomocą jedno i wielokrotnego przełożenia na talii, co pozwalało w bardzo namacalny sposób zaprezentować nieubłagane prawa fizyki.

Poza stoiskiem EPŻ podczas Pikniku można było zbadać skład światła, zgasić świeczkę muzyką, przeprowadzić operację serca, zmierzyć się z rzymskim legionistą, zobaczyć łazik marsjański “Skarabeusz”, zmierzyć swój wyskok i siłę dłoni. Była także sposobność dowiedzieć się jak poluje się na wieloryby i jak nurkuje w arktycznych wodach, przekonać się jak działa kamera termowizyjna, poznać ciecz nieniutonowską (czyli materiał, który czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak płyn) i wiele, wiele innych atrakcji. Piknik był również okazją, by porozmawiać z ekspertami i uczestniczyć w happeningach artystycznych. Na scenie ustawionej na Rynku Nowego Miasta można było obejrzeć pokazy najlepszych polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo