Aktualności

Transport “Zaruskiego” do Gdańskiej Stoczni “Remontowa

Niesprzyjająca pogoda stanęła na przeszkodzie zaplanowanej na dzień dzisiejszy (tj. 9.12, wtorek) akcji przetransportowania z Władysławowa do Gdańska kadłuba s/y “Generał Zaruski”.

Wiejący z siłą 6-7B wiatr okazał się nieprzychylny dla żaglowca. Z tego też powodu jego przybycie do Gdańskiej Stoczni “Remontowa” opóźni się. Stan morza nie pozwolił na bezpieczne przewiezienie jednostki z pomocą największego w tej części Bałtyku, pływającego dźwigu “Maja”, będącego własnością Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO Gdynia). Przeprowadzenie operacji w tej sytuacji byłoby zbyt ryzykowne. Odległość, którą przy pomocy dźwigu musiałby pokonać „Generał Zaruski”, to około 65 km (około 35 mil morskich). Ponad połowa tego dystansu wiedzie przez wody otwartego morza, co przy znacznym falowaniu i silnym wietrze mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zabytkowego “Generała”.

O nowym terminie akcji transportu żaglowca do Gdańska będziemy informować, jak tylko zostanie on potwierdzony z PRO Gdynia. Oczywiście liczymy również na sprzyjającą temu przedsięwzięciu pogodę.

Przypominamy, że w ramach projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec” 3 listopada br. „Generał Zaruski” został odkupiony w celu odbudowy (rewitalizacji) od dotychczasowego właściciela, czyli od Ligi Obrony Kraju (LOK), przez Miasto Gdańsk. Armatorem jednostki, odpowiedzialnym za przywrócenie go do dawnej świetności jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo